![]() |
Kære læser !
Hermed denne uges nyheder fra MomsMail.
Hvis du er en af de læsere, der modtager lovforslagsadviseringer, har du nok bemærket, at du har modtaget to fejlbehæftede mails med nye lovforslag. Jeg har ikke nøjagtigt kunnet identificere årsagen, men jeg har nu ændret scriptet, der indsamler data fra Folketinget, så fejlen ikke bør opstå mere.
God læselyst.
Venlig hilsen
Lars Gosvig
Ansvarshavende redaktør
larsg@skatteforlaget.dk
Telefon 25 37 87 57
LinkedIn: http://www.linkedin.com/pub/lars-gosvig/52/941/586
Artikler og interessante links
Nyt udkast til lovforslag lægger op til en momsregel, der kan få stor praktisk betydning
Håndtering af kontanter i virksomheden
EU-dom kan give tankkortudbydere (og andre mellemmænd) bedre mulighed for momsfradrag
EU-Domstolen: Bygningsbegrebet kan ikke udstrækkes til, at et fundament kan sælges momsfrit
Husk at registrere visse brugere af firmabiler
Breakthrough at last: EU Member States reach political consensus on the ViDA package
Bindende svar
Udlejning af parkeringspladser var ikke udlejning af fast ejendom
Spiritusafgift - Tidspunkt for overgang til forbrug. Afgiftspligtig mængde.
Emballageafgift - Engangsservice
Kørelærers leverancer af kørelektioner til AMU-institution er momspligtigt
Afgørelser
Forhøjelse af momstilsvar - Regler om momsfritagelse - Fradrag for købsmoms
Afgørelser fra Afgørelsesdatabasen
Nyt fra EU-Domstolen
Retsliste
1 dom
Nyt fra EU
Lovstof
Nyt fra Høringsportalen
Nyt fra Folketinget
Nye lovforslag
Nye dokumenter vedrørende lovforslag
Nye dokumenter vedrørende almindelig del
BDONyt udkast til lovforslag lægger op til en momsregel, der kan få stor praktisk betydning Fra nytår kan det blive tilladt at henføre købsmomsudgiften og dermed momsfradragsretten til den periode, hvor fakturaen bogføres fremfor til den periode, hvor fakturaen er dateret. Det får især betydning i forhold til nogle af de mange fakturaer, der modtages omkring et måneds- eller årsskifte. |
BDOHåndtering af kontanter i virksomheden Grænsen for, hvor store beløb en virksomhed må modtage som betaling i kontanter, er nu på 14.999 kr. Når det gælder virksomheders anvendelse af kontanter som betalingsmiddel ved køb, er grænsen på 8.000 kr. inklusive moms. |
Bech-BruunEU-dom kan give tankkortudbydere (og andre mellemmænd) bedre mulighed for momsfradrag Nyhedsbrev: Generationsskifte Omstrukturering - oktober 2024 |
Bech-BruunEU-Domstolen: Bygningsbegrebet kan ikke udstrækkes til, at et fundament kan sælges momsfrit EU-Domstolen har i dag fastlagt, at selvom det momsmæssige bygningsbegreb er bredt, og ejendomme med (gamle) grundfaste konstruktioner dermed i stor udstrækning kan sælges momsfrit, er der grænser for herligheden. Salg af en ejendom med et støbt fundament udgør nemlig et momspligtigt salg af en byggegrund. |
BeierholmHusk at registrere visse brugere af firmabiler Skatteministeriet har ændret bekendtgørelsen om registrering af køretøjer, sådan at det fremover ”kun” er ansatte, der beskattes af værdien af fri bil, der skal registreres som brugere af virksomheders køretøjer |
DeloitteBreakthrough at last: EU Member States reach political consensus on the ViDA package On 5 November 2024, the Economic and Financial Affairs Council (ECOFIN) convened its first meeting under the Hungarian Presidency to address the "VAT in the Digital Age" (ViDA) proposal. After numerous rounds of discussions and collaborative efforts to balance differing national priorities and accommodate specific concerns over the past year, the 27 EU Member States have finally reached an agreement on the package, marking a pivotal step towards modernizing VAT systems across the EU. A European Parliament consultation is still required due to the significant changes with the initial proposal published on 8 December 2022 by the European Commission. |
Skatterådet kunne bekræfte, men med en anden begrundelse, at de omhandlede parkeringsydelser, som Spørger leverer til beboerne i ejendommen X1-bygning, var momspligtige.
Skatterådet begrundede svaret med, at parkeringsydelserne ikke opfyldte betingelserne for at være udlejning af fast ejendom i momslovens forstand, idet lejeren ikke kunne råde over arealet eller pladsen, som var den pågældende ejer, og udelukke andre herfra, når Spørger indgik flere lejeaftaler end der var pladser i parkeringskælderen. Spørgers ydelser var derfor momspligtige efter momslovens § 4, stk. 1.
Anmodningen drejer sig om, hvorvidt den spiritus som Spørger opbevarer på sit godkendte lager, forfalder på det tidspunkt, hvor varen udtages og udleveres fra lageret til en investor, og dermed ikke på det tidligere tidspunkt hvor varen sælges til investoren.
Skatterådet bekræfter, at de varer, som Spørger sælger til investoren, først overgår til forbrug når varerne forlader Spørgers afgiftsoplag og udleveres til investoren.
Endvidere drejer anmodningen sig om, hvorvidt den mængde væske og alkohol, som løbende fordamper ved lagring af spiritus, skal betragtes som overgået til forbrug, og om Spørger skal afregne afgift efter spiritusafgiftsloven af den fordampede mængde.
Skatterådet bekræfter, at et svind ved fordampning, må anses for at være en hændelig omstændighed efter spiritusafgiftslovens § 33 a, stk. 2, hvilket medfører, at den pågældende mængde som udgør svindet ikke anses for at være overgået til forbrug. Der skal derfor ikke svares afgift af den mængde spiritus, der er fordampet på afgiftsoplaget.
Skatterådet kunne bekræfte, at kopper og glas produceret i PP (polypropylen) ikke var omfattet af afgiftspligten for engangsservice ifølge emballageafgiftslovens § 2 c, stk. 1. Produkterne kunne bruges et ubegrænset antal gange, og det kunne forventes, at produkterne ville blive brugt igen og igen som almindelige kopper og drikkeglas.
Det påtænkes at stifte et selskab (spørger), hvor stifteren sammen med en eller flere ansatte kørelærer påtænker at tilbyde kategori B kørekort til privatkunder. Derudover påtænker spørger at indgå aftale med en af Undervisningsministeriet godkendt privat AMU-institution om varetagelse af de praktiske kørelektioner, der er en del af grunduddannelsen til bus- og lastbilchauffør.
Det er ikke spørger, der udbyder de omhandlede kørelektioner eller den samlede uddannelse. De praktiske kørelektioner er en del af en samlet undervisningsplan, som er fastlagt af AMU-institutionen.
Det er Skatterådets opfattelse, at spørger i henhold til aftalen med AMU-institutionen ikke leverer undervisning i momslovens forstand, men i stedet leverer arbejdskraft. Spørgers ydelser i form af varetagelse af de praktiske kørelektioner kan herefter ikke anses for en momsfritaget underleverandørydelse til undervisning.
Det er Skatterådets opfattelse, at spørgers ydelser heller ikke kan anses som ydelser i nær tilknytning til undervisning, idet ydelserne ikke kan anses for uomgængelig nødvendig for den undervisning AMU-institutionen leverer.
Spørgers ydelser i form af kørelektioner er derfor ikke omfattet af momsfritagelsen i momslovens § 13, stk. 1, nr. 3, 1. pkt. Ydelserne må herefter anses for momspligtige efter momslovens § 4, stk. 1.
Sagen angik bl.a., om et selskabs levering af varer til Singapore, Hong Kong og Tyrkiet ifølge fem fakturaer på beløb mellem 44.500 kr. og 1.340.405 kr. for i alt 2.700.674 kr. var momsfritaget efter momsloven § 34, stk. 1, nr. 5, om levering af varer, der udførtes til steder uden for EU. Landsskatteretten anførte, at selskabet drev virksomhed med køb af luksusvarer til videresalg uden for EU. Der forelå ingen nærmere oplysninger om, hvorfor selskabet for de fem salg af luksusvarer, der såvel enkeltvis som samlet udgjorde betydelige beløb, ikke havde sikret sikker, eller i hvert fald tilsvarende dokumentation for udførsel til steder uden for EU som for andre af selskabets salg, som Skattestyrelsen havde godkendt som momsfritaget. Uagtet at både Skattestyrelsen i afgørelsen og Skatteankestyrelsen under klagebehandlingen havde fundet det foreliggende materiale utilstrækkeligt, var selskabet ikke fremkommet med yderligere til støtte for påstanden om, at de solgte varer var udført til steder uden for EU i form af f.eks. underbyggede erklæringer fra køberne, dokumentation for indfortoldning af varerne i køberlandene eller lignende. Under disse omstændigheder, og idet Landsskatteretten var enig i, at de fakturaer m.v., som selskabet havde fremlagt for de fem salg, ikke i sig selv dokumenterede, at varerne var udført til steder uden for EU, fandt Landsskatteretten, at betingelsen for momsfritagelse i momslovens § 34, stk. 1, nr. 5, ikke var opfyldt. Landsskatteretten stadfæstede derfor Skattestyrelsens afgørelse.
Journalnr: 23/0016951
Forhøjelse af momstilsvaret
Klagen vedrører forhøjelse af salgsmoms og ikke godkendt købsmoms. Landsskatteretten stadfæster forhøjelsen af salgsmomsen og forhøjer den godkendte købsmoms delvist.
Afsagt: 10-09-2024
Journalnr: 23/0059120
Forhøjelse af momstilsvaret
Klagen skyldes, at Skattestyrelsen har forhøjet selskabets momstilsvar. Forhøjelsen skyldes, at Skattestyrelsen har konstateret differencer mellem bogført og angivet moms, opgjort yderligere salgsmoms af indtægter og nægtet selskabet fradrag for købsmoms af udgifter til fremmed arbejde. Landsskatteretten ændrer Skattestyrelsens afgørelse, da ændringerne for den ældste af de omhandlede afgiftsperioder ikke er gyldigt foretaget. For øvrige afgiftsperioder stadfæster Landsskatteretten Skattestyrelsens afgørelse.
Afsagt: 10-09-2024
Journalnr: 23/0061406
Momsfradrag - underleverandør
Klagen skyldes, at Skattestyrelsen ikke har godkendt fradrag for købsmoms af udgifter til en underleverandør. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 04-10-2024
Journalnr: 23/0074799
Momsfradrag - underleverandører
Klagen skyldes, at Skattestyrelsen har forhøjet selskabets momstilsvar. Forhøjelsen skyldes nægtelse af fradrag for købsmoms af selskabets udgifter til syv underleverandører. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 11-09-2024
Journalnr: 23/0113737
Momsfradrag ved køb af MacBook
Klagen vedrører nedsat momsfradrag ved køb af MacBook, da selskabet ikke har afholdt hele udgiften til denne. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 07-10-2024
Journalnr: 21/0081442
Salgsmoms af indsætninger
Klagen vedrører beregning af salgsmoms af indsætninger. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 07-10-2024
Journalnr: 22/0020774
Skønsmæssig ansættelse af momstilsvaret
Klagen vedrører skønsmæssig ansættelse af momstilsvaret. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 19-09-2024
Journalnr: 23/0092886
Tilladelse til at udbyde spil på gevinstgivende spilleautomater
Klagen vedrører Landsskatterettens afgørelse af 6. marts 2023 der stadfæster Spillemyndighedens afgørelse af 12. januar 2021 vedrører tilbagekaldelse af klagerens tilladelse til at udbyde spil på gevinstgivende spilleautomater på 2 spilsteder. Landsskatteretten har den 1. november 2023 besluttet at genoptage afgørelsen af 6. marts 2023. Landsskatteretten stadfæster Spillemyndighedens afgørelse.
Afsagt: 09-10-2024
Journalnr: 22/0104902
Godtgørelse af tinglysningsafgift
Klagen vedrører Skattestyrelsens afslag på anmodning om godtgørelse af tinglysningsafgift. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 09-10-2024
Journalnr: 21/0056304
Registreringsafgift - udenlandsk firmabil
Klagen skyldes, at Motorstyrelsen har opkrævet registreringsafgift af et køretøj, idet Motorstyrelsen har fundet, at klageren ikke har kunnet dokumentere, at betingelserne for afgiftsfritagelse af udenlandsk firmabil har været opfyldt. Landsskatteretten ændrer Motorstyrelsens afgørelse, så afgiftskravet nedsættes til 0 kr., og tilladelsen til kørsel i afgiftsfritaget udenlandsk firmabil opretholdes.
Afsagt: 09-09-2024
Journalnr: 22/0052506
Registreringsafgiftsfritagelse
Klagen skyldes, at Motorstyrelsen har opkrævet registreringsafgift af et køretøj, idet Motorstyrelsen har fundet, at det blev anvendt til privat personbefordring i strid med betingelserne for køretøjets afgiftsfritagelse som personbil med tilladelse til erhvervsmæssig persontransport. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 10-10-2024
Journalnr: 21/0046809
Skønsmæssig opkrævning af chokolade- og sukkervareafgift
Klagen vedrører Skattestyrelsens forhøjelse af virksomhedens tilsvar af chokolade- og sukkervareafgift. Landsskatteretten nedsætter forhøjelsen delvist.
Afsagt: 13-09-2024
Journalnr: 21/0042120
Tilbagebetaling af eksportgodtgørelse
Klagen skyldes, at Motorstyrelsen har truffet afgørelse om opkrævning af tidligere udbetalt eksportgodtgørelse for 31 køretøjer under henvisning til, at betingelserne for udbetaling af eksportgodtgørelse ikke er opfyldt, jf. registreringsafgiftslovens § 7 b, jf. § 7 c. Landsskatteretten stadfæster Motorstyrelsens afgørelse vedrørende 4 køretøjer og ændrer i øvrigt Motorstyrelsens afgørelse, således der ikke er grundlag for genopkrævning af den udbetalte eksportgodtgørelse. Værdifastsættelsen af 11 køretøjer hjemvises til fornyet prøvelse hos Motorstyrelsen på udførelsestidspunktet.
Afsagt: 18-09-2024
Journalnr: 23/0091793
Forhøjelse af lønsumsafgift
Klagen vedrører forhøjelse af lønsumsafgift i virksomhed inden for turistkørsel og anden landpassagertransport. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 09-09-2024
Listen er vejledende. EU-domstolen kan have fjernet sager fra retslisten efter vi har hentet informationerne.
Den 14-11-2024 dom i C-613/23 Herdijk
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - artikel 273 - moms, der skyldes af et afgiftspligtigt foretagende - national lovgivning, der fastsætter solidarisk ansvar for foretagendets direktør - formodning om direktørens ansvar i tilfælde af manglende meddelelse om foretagendets manglende evne til at betale den skyldige moms - proportionalitetsprincippet
Den 21-11-2024 dom i C-624/23 SEM Remont
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - momsfradrag - princippet om momsens neutralitet - for sen indgivelse af en registreringsansøgning - udstedelse og indhold af fakturaer - faktura, hvorpå der ikke er anført indgående moms - afgift beregnet på grundlag af en rapport - ingen berigtigende faktura - ret til fradrag - udelukket
Den 21-11-2024 dom i C-297/23 P Harley-Davidson Europe og Neovia Logistics Services International mod Kommissionen
Toldunion
Appel - fælles handelspolitik - foranstaltninger, der skal sikre udøvelsen af Den Europæiske Unions rettigheder i henhold til internationale handelsregler - forordning (EU) nr. 654/2014 - gennemførelsesforordning (EU) 2018/886 - toldunion - forordning (EU) nr. 952/2013 - EU-toldkodeksen - afgørelser vedrørende bindende oprindelsesoplysninger (BOO) truffet af nationale toldmyndigheder - delegeret forordning (EU) 2015/2446 - bestemmelse af visse Harley-Davidson motorcyklers ikkepræferenceoprindelse - begrebet »bearbejdning eller forarbejdning, som ikke er økonomisk berettiget« - Europa-Kommissionens gennemførelsesafgørelse om tilbagekaldelse af BOO-afgørelser - delegationen af beføjelser - berettiget forventning - retten til en god forvaltning - ret til at blive hørt
Den 28-11-2024 dom i C-622/23 rhtb
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - artikel 2, stk. 1, litra c) - anvendelsesområde - afgiftspligtige transaktioner - entreprisekontrakt til opførelse af et ejendomsprojekt - bygherrens ophævelse af kontrakten - begrebet »vederlag« - kvalificering - forpligtelse til at betale det fulde aftalte beløb med fradrag af de af tjenesteyderen sparede omkostninger - artikel 73 - afgiftsgrundlag
Den 28-11-2024 dom i C-129/23 BG Technik
Toldunion
Præjudiciel forelæggelse - toldunion - fælles toldtarif - kombineret nomenklatur - tarifering af varer - toldpos. 8703 - personmotorkøretøjer og andre motorkøretøjer, hovedsagelig konstrueret til personbefordring - toldpos. 8713 - invalidekøretøjer - forordning (EF) nr. 718/2009 - gennemførelsesforordning (EU) 2021/1367 - SELVO 4800-køretøj - begrebet »invalid«
Den 28-11-2024 dom i C-567/23 BG Technik II
Toldunion
Tarifering under pos. 8713 90 00 i den kombinerede nomenklatur uanset Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2021/1367 af 6. august 2021
Den 05-12-2024 dom i C-680/23 Modexel
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - artikel 183, stk. 1 - betingelser for udøvelse af fradragsretten - overførelse af overskydende moms - begrebet »den følgende periode« - tilbagebetaling af overskydende moms - ophør af økonomisk virksomhed
Den 05-12-2024 dom i C-506/23 Network One Distribution
Toldunion
Præjudiciel forelæggelse - toldunion - toldskyldens opståen og inddrivelse - forordning (EU) nr. 952/2013 - inddrivelse af antidumpingtold vedrørende import fra Kina - opkrævning af morarenter i henhold til forordning nr. 952/2013 - national lovgivning, hvorefter der ud over morarenter pålægges strafgebyr
Sagen omhandler:
Præjudiciel forelæggelse - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - levering af grunde, hvorpå der udelukkende er opført fundamenter til beboelsesbygninger - kvalificering - artikel 12 - begreberne »byggegrund« og »bygning eller en del af en bygning« - kriteriet om den »første indflytning« i en bygning
Domstolens dom:
Artikel 12 i Rådets direktiv 2006/112/EF af 28. november 2006 om det fælles merværdiafgiftssystem
skal fortolkes således, at
en transaktion i form af levering af en grund, hvorpå der på tidspunktet for denne levering udelukkende er opført fundamenter til beboelsesbygninger, udgør levering af en »byggegrund« i denne artikels forstand.
Beskatning: Rådet når til enighed om pakken om moms i den digitale tidsalder
Commission welcomes general approach on VAT in the Digital Age
Second meeting of the Committee on the Export and Import of Cultural goods (On-Line)
Bekendtgørelse om toldbehandling
Oprettelsesdato: 05-11-2024
Høringsfrist: 14-11-2024
Bekendtgørelse om visse regler for rutebilletter efter lov om vejafgift
Oprettelsesdato: 07-11-2024
Høringsfrist: 27-11-2024
L 82 Forslag til lov om ændring af momsloven. (Ændring af reglerne om forfattervirksomhed og kunstnerisk aktivitet).
Fremsat den 6. november 2024
Bilag 6 |
Bilag 10 | Præsentation fra den opfølgende tekniske gennemgang af lovforslaget den 6/11-24 |
Bilag 11 | Henvendelse af 10/11-24 fra Charlotte Lundbak, Bestyrelsesmedlem i Valby Forsamlingshus |
Spm. 3 |
Spm. 4 |
Spm. 3 |
Bilag 1 | Høringsskema og høringssvar, fra skatteministerenHøringsskema (pdf-version) |
Bilag 1 | Høringsnotat og høringssvar, fra skatteministerenHøringsskema (pdf-version) |
Bilag 1 | Høringssvar og høringsnotat (genfremsættelse af L 106, 20211), fra skatteministerenHøringsskema (pdf-version) |
Bilag 39 |
Bilag 41 |
Spm. 14 |
Spm. 16 |
Spm. 18 |
Spm. 19 |
Spm. 21 |
Spm. 22 |
Spm. 23 |
Spm. 50 |
Spm. 51 |
Spm. 52 |
Spm. 53 |
Spm. 54 |
Spm. 55 |
Spm. 56 |
Spm. 57 |
Spm. 59 |
Spm. S 246 | Om at ejere af dieselbiler vil opleve store prisstigninger på brændstof. |